Miért is viselünk szemüveget kerékpározáshoz?
"Inkább viselj szemüveget, minthogy később üvegszemet" - hangzik a vicces szólás-mondás.
Az első számú ok amiért szemüvegben bringázunk, a szemünk védelme, és balesetek elkerülése. Országúton, erdőben, kerékpárúton, hobbi és profi szinten is számos veszély leselkedik ránk amely elkerülhető és megelőzhető szemüveg használatával. Lehetnek ezek tereptárgyak pl.: útra belógó faág, felpattanó kavics, rovarok, kerék által felszórt sár, víz és por... de a lista végtelen. Ezek bármelyike szemünkbe kerülve, komoly sérülést okozhatnak, nem csak a szemünknek, de az ijedtségünkben elrántott kormány, vagy a hirtelen jött "vakság" miatt elvesztett kontroll miatt súlyos balesetet is szenvedhetünk.
A másik szempont, hogy a szemüvegünk képességei javíthatnak a teljesítményünkön.
A napszemüveg nem kerékpáros/sport szemüveg!
Ezt azért fontos kiemelni mivel egy átlagos divat szemüveg nem rendelkezik azokkal a funkciókkal melyeket egy sportolásra specializált szemüvegben megtalálhatóak.
Ezek a tulajdonságok pl.: kontrasztnövelő képesség, állítható szár és orrtámasz, törhetetlen, cserélhető, fényre sötétedő lencsék, szellőző képesség, alacsony tömeg, fejlett aerodinamikai tulajdonságok, UV és kékfény védelem stb.
Viszont nem jelenthetjük ki, hogy egy adott szemüveg jó vagy rossz ha az egyik vagy másik tulajdonságot nem tartalmazza.
Egy szemüveggyártó cég igyekszik kiszolgálni a hobbi felhasználók és a profi versenyzők igényeit is, ezért a fent felsorolt tulajdonságokból minél több található meg egy bringás szemüvegben annál magasabb kategóriába sorolhatjuk.
Természetesen gyártónként eltér a szemlélet, minden márka mást helyez előtértbe, ezért is érdemes körbejárni a témát vásárlás előtt.
Fontos, hogy az igényeinknek, és a kerékpározási szokásainknak megfelelő terméket vásároljunk.
Nálunk három gyártó szemüvegeit találhatják meg a vásárlóink: Rudy Project, Casco, és idén májustól az Oakley is elérhető!
Ebben a cikkben nem térnék ki mindhárom márka átfogó elemzésére, inkább amolyan kis segítségként szánjuk azoknak akik szemüveg vásárlás előtt állnak.
A bringások körében, elsősorban szuperbiztonságos sisakjairól ismert Casco kiváló szemüvegeket is készít.
Kínálatuk jóval kisebb, mint a kifejezetten erre specializált cégek palettája, viszont minőségi anyaghasználat és letisztult modern dizájn jellemzi modelljeiket.
Az összes szemüvegük 100% UV- A, B, C védelemmel ellátott Carbonic lencsével érkezik, amely nagyon erős, ellenálló, nem törik szilánkokra erős ütés esetén.
Általános, hétköznapi használatra, kerékpározáshoz és bármilyen szabadidős tevékenységhez a Casco SX-61 egy jó választás lehet. Számos keret és lencseváltozatban elérhető 27 900 Ft-os áron. A legnépszerűbb modell az SX-34, mely egyben a Casco csúcsmodellje.
Ezt a szemüveget kifejezetten sportolásra tervezte a német gyártó.
Lencséje cserélhető, elérhető hozzá Vautron azaz fényre sötétedő kivitel is, orrtámasza állítható, a keret és szárai pedig flexibilisek, fültámaszok gumírozottak. A lencse és a keret találkozásánál 6 szellőzőnyílást találunk, melyek segítségével már a legkisebb tempónál sem párásodik.
Viselete a legtöbb sisakhoz passzol, nem ütközik fel, fejre simul.
Ezt a modellt azoknak ajánljuk akik szeretnének egy minőségi szemüveget bringázáshoz viszont nem szeretnének egy vagyont elkölteni rá.
3 féle színben elérhető, az alapmodell 35 900 Ft, a fényre sötétedő lencsével ellátott modell 59 900 Ft.
A már meglévő SX-34-esünket is upgradelhetjük Vautron lencsével, 27 900Ft-os árért.
Ezek a szemüvegek alapvetően plusz egy víztiszta vagy színezett pótlencsével és puha tokkal érkeznek.
Az említett két modellen kívül találunk még érdemes darabokat a Casco kínálatában, ezekről és a technológiákról bővebben itt olvashatsz: https://bringaland.hu/index.php?route=filter&filter=category|307/manufacturer|53
Üzletünk kínálatában kezdetek óta megtalálhatóak Rudy Project termékei. Az olasz gyártó kifejezetten szemüvegekre és sisakokra szakosodott.
Termékeik abszolút prémium minőségűek, folyamatos fejlesztéseiknek köszönhetően évről évre újul kínálatuk. A Rudy szemüvegei önmagukban megérnének egy külön cikket, olyan széles a paletta és lehetőségek tárháza a márkán belül.
Jelen pillanatban tizenegy modell van, amit a Rudy kifejezetten kerékpározásra és/vagy triatlonra fejlesztett. 30 különböző lencsetípusból választhatunk, melyből 6 különböző Photochromic (fényre sötétedő), Impact X (törhetetlen) variáns. A csúcsmodell Cutline névre hallgat, őt azért emelném ki mert ebben a szemüvegben felsorakozik a Rudy Project összes olyan fejlesztése amely ezt a modellt igazán zászlóshajóvá teszi.
A keret és a szárak 9 színben elérhetők, 7 alaplencséből és 6 fényre sötétedő lencséből választhatunk.
Akár igény szerint összeállíthatunk magunknak egy teljesen egyedi szemüveget is.
A Cutlnie használható alsó vagy felső keret nélkül is, a lencse cseréje másodpercek alatt eszközölhető. Gumírozott szárvégeinek és orrtámaszának magja egy speciális alumínium ötvözet, melyet tökéletesen a fejünk, orrunk és füleink pozíciójához igazíthatunk, a tökéletes kényelem és pozíció érdekében.
Lencséje nagy és tökéletesen torzításmentes, felül négy szellőzőnyílást kapott. Mint ahogy a legtöbb Rudy sportszemüvegnél, a Cutline is ellátható RX inserttel. Az RX insert, egy a szemüveg belső oldalára a nyeregtámaszba bepattintható kisebb keret amelybe optikus dioptriás lencsét csiszolhat, amennyiben szükségünk van rá.
A Cutline a legprofibb versenyzők igényeinek meglelően lett kifejlesztve ezért az ára is ezt szintet képviseli. Egy alap lencsével 69 900 Ft-ért, Photochromic lencsével pedig 89 900 Ft-ért vásárolhatjuk meg.
Természetesen a Rudy Project palettáján is találhatunk kedvezőbb árú szemüvegeket, itt említeném meg pl. a Stratofly modellt a maga 34 900 Ft-os árán.
Ahogy a csúcs kategóriától haladunk a belépő szint felé úgy egyszerűsödnek a szemüvegek, viszont ez nem azt jeleni, hogy a belépő szint egy gagyi darab lenne. sőt!
Példának hoznám itt a Rudy új Deltabeat névre keresztelt modelljét, amely számos tulajdonságot felsorakoztat azok közül amint a legprofibb modell is.
Az alapmodell 44 900 Ft, photochromic lencsével 56 900 Ft. Itt is cserélhető a lencse, az orrtámasz állítható a szár flexibilis, több fényre sötétedő és alap lencse elérhető hozzá és nem utolsó sorban RX insert fogadására is alkalmas.
A Rudy Project választékából üzletünkben 4 modell is kivihető tesztelésre:
- Cutline ImpaxtX 2 Black Photochromic
- Spinshield Air Multilaser Red
- Deltabeat ImpactX 2 Laser Black Photochromic
- Tralyx+ Slim ImpactX 3 Laser Purple Photochromic
Ha szemüveg vásárlást tervezel a jövőben, mindenképp ajánljuk, hogy élj a lehetőséggel!
Ahogy azt a cikk bevezetésében írtuk, idén májustól a világ talán legismertebb szemüveg márkája az Oakley is megtalálható a Bringalandban!
A nagy múltú kaliforniai gyártó teljesen más gondolkodásmódot képvisel mint a fent említett két márka. Ezzel nem azt állítjuk, hogy jobb vagy rosszabb, egyszerűen más.
Az Oakley óriási palettájáról nehéz kiválasztani 2-3 modellt úgy, hogy alapvetően a sportszemüvegekről általános tényeket szeretnénk megosztani,
de elkerülhetetlen, hogy néhányat megemlítsünk.
Az Oakley összes sportra tervezett szemüvegének kerete ugyan az a úgynevezett Molded műanyag. Ez egy rendkívül ellenálló, rugalmas anyag, amely megfelelően merev szerkezetet alkot keretként és nem utolsó sorban a hőtágulása megegyezik a lencsék hőtágulásával így biztos nem fog hő hatására deformálódni vagy elpattanni. Az orrtámaszon és a szárakon található Unobtanium gumi is saját fejlesztésük, mely még az izzadt bőrön sem csúszik.
A legtöbb modellen az orrtámasz állítható vagy cserélhető. Egyes darabokon az egy kapcsoló segítségével két állásban közelebb vagy távolabb állíthatjuk a szemüveget az arcunkhoz, ezáltal a levegő áramlását szabályozhatjuk vagy a testhelyzetünkhöz optimalizálhatjuk a kilátás szögét.
Az Oakley összes kerékpáros és sport szemüvegében saját fejlesztésű törhetetlen lencsét kapunk, ezt minden modellnél egy 164km/h-val kilőtt kb fél cm átmérőjű acélgolyóval tesztelték, ami rendkívül meggyőző adat. A fizikai védelmen túl, egy rakás fejlesztést kapunk, melynek köszönhetően a lencsén keresztül elénk táruló látvány teljesen torzításmentes még a perifériákon is, nem nagyítja vagy kicsinyíti a tárgyakat.
A kontrasztnövelő Prizm technológia pedig pihentet úgy, hogy nem kell az agyunknak feleslegesen korrigálnia, dekódolnia a torz, kontraszttalan látványt.
Mindezek mellett, természetesen minden lencse 100% UV -A, -B, C ill. kékfény védelemmel rendelkezik.
Itt kell megemlítenünk, hogy a fent felsorolt tulajdonságok egyikét sem bevonattal érik el, az Oakley-nál mindez a lencse anyagában és formájában rejlik!
Több évtizednyi fejlesztés található ezekben a szemüvegekben, a cég létezése óta több mint 600 szabadalmat tudhat magáénak.
Kerékpáros berkekben számos modell vált legendássá, profik tesztelték és adták nevüket egy-egy signature modellhez
Cédric Gracia-tól Mark Cavendish-en, Brian Lopes-en át Mathieu van Der Poelig.
Jelen pillanatban is hatalmas neveket láthatunk a világversenyeken Oakley-ban, itt térnék ki néhány modellre, melyek egyaránt megtalálhatók üzletünkben!
Divat szemüvegnek készült, mégis az egyik legnépszerűbb kerékpáros szemüveggé vált a Sutro. Kezdetben egy modern, vagány, teljes-keretes szabadidős modellként indult, amiből aztán további 4 variánst fejlesztettek, melyek a profi kerékpárosok igényeit teljes mértékben kielégíti.
Az alapmodell a Sutro és a kisebb méretű Sutro S, a kikönnyített, alsó keret nélküli a Sutro Lite, ebből készült a Lite Sweep verzió melyben a lencse alsó része meredekebben emelkedik, ezáltal jobban áramlik alatta a levegő, végül elkészült a Sutro Lite Sweep Vented, ennek a lencséje a keret alatti részen extra szellőzőket kapott.
A Sutro-k rengeteg keret és lencse verzióban elérhetőek alap Prizm, Prizm road (országútis) és Prizm trail (montis) illetve fényre sötétedő kivitelben is.
Mi sem mutatja jobban a Sutro népszerűságét, hogy Mathieu van Der Poel signature dizájnnal és a legendás Troy Lee Design (MX, Mtb freeride, downhill védőfelszereléseket és ruházatot gyártó amerikai cég) közös kooprodukcióban készült limitált kiadás is készült. Kiviteltől és lencse típustól függően, 64 900 Ft-tól 68 900 Ft-os áron elérhetőek.
Még három abszolút kerékpáros szemüveget említenék meg a teljesség igénye nélkül.
A Jawbreaker már vagy 10 éve, változatlan külsővel töretlen népszerűségnek örvend a kerékpárosok körében, ez nem lehet véletlen, 87 900 Ft-ért lehet a miénk.
Egy viszonylag új üdvöske az Encoder és az Encoder Strike névre keresztelt szemüveg, pozitív aerodinamikai tulajdonságainak nincsen párja,
jelenleg Mark Cavendish-en ezt a modellt láthatjuk legtöbbször, illetve újabban az Oakley Katos-t is előszeretettel viseli az angol sprinter.
Az Encoder Strike 95 900 Ft.
Vannak bizonyos modellek, melyek ötvözik a modern utcai stílust a klasszikus értékekkel, ebből a vonalból emelném ki a BXTR-t.
Ez a szemüveg tiszteleg Los Angeles híres, Baxter street-i skatepark és az ottani kulturális közeg előtt.
Modern formavilága, újrahasznosított műanyagból készült kerete és vagány 80-as éveket idéző színei, mindezek mellett a bringás szemüvegekre jellemző
hibátlan funkcionalitása teszi ezt a szemüveget igazán "stíluskirállyá". Ha teljesítmény mellett fontos számodra, hogy kitűnj a tömegből, ez a szemüveg neked készült.
Fogyasztói ára: 64 900 Ft
Az Oakleyről most ennyi fért bele, viszont egy könyv is kevés lenne ha mindent le szeretnénk írni.
Reméljük segítségül szolgál ez a kis körképünk, hogy eligazodj a hatalmas szemüvegviharban és megtalálod a számodra tökéletes darabot.
Ha segítségre lenne szükséged fordulj kollégáinkhoz bizalommal, ha teheted gyere be üzletünkbe vagy próbáld ki teszt szemüvegeinket!
Pro tipp: Amikor szemüveget próbálnál bringázáshoz mindig hozd magaddal a sisakodat!
Előfordulhat, hogy ha sisak nélkül próbálsz szemüveget, a kiválasztott modell végül nem kompatibilis vele, a keret összeér a sisakkal és itt-ott nyomni fog.