Weboldalunk használatával jóváhagyod a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.Ezzel segíted a munkánkat!

Mikor érdemes lecserélni a kerékpáros bukósisakot? – Amit az öregedéséről tudni kell

Mikor érdemes lecserélni a kerékpáros bukósisakot? – Amit az öregedéséről tudni kell
A kerékpáros bukósisak az egyik legfontosabb védőfelszerelésed a bringázás során. De vajon meddig nyújt valódi védelmet? Mikor jön el az ideje a cserének, és mit mondanak erről a különböző bukósisak gyártók ajánlásai? Ebben a cikkben körbejárjuk, hogyan öregszik el egy sisak, mire figyelj, és miért ne halogasd a kerékpáros bukósisak cseréjét.

Miért öregednek el a biciklis sisakok?

 

A sisakok nem örök életűek. Az anyagok, amikből készülnek – leginkább EPS hab (expandált polisztirol) és műanyag héj – az idő előrehaladtával és a környezeti hatásokra fokozatosan veszítenek mechanikai ellenállásukból. Íme a legfőbb öregítő tényezők:

UV-sugárzás: A napfény károsítja a külső héjat és a hab belső szerkezetét.

Anyagfáradás: Az apró rezgések, hajlítások idővel gyengítik a sisak szerkezetét.

Veríték és vegyszerek: A testnedvek, hajápolók és tisztítószerek reakcióba léphetnek az anyagokkal.

Tárolás: Ha a sisak extrém hőnek, hidegnek vagy párás környezetnek van kitéve, az szintén rövidíti az élettartamát.

Mikrosérülések: Még ha nem is látszanak, egy-egy leejtés vagy ütődés belső repedéseket okozhat.

 

 

 


Mikor javasolt a kerékpáros bukósisak csere?

 

A legtöbb bukósisak gyártó ajánlása szerint 3–5 évente érdemes új sisakot vásárolni – még akkor is, ha kívülről épnek tűnik. Ez az időintervallum persze függ attól is, milyen gyakran és milyen körülmények között használod.

A sisak cseréje ütközés után kötelező – egyetlen nagyobb esés is elég ahhoz, hogy az EPS réteg már ne tudja elnyelni a következő becsapódás energiáját.

 

Milyen jelek utalnak arra, hogy cserélni kell?

  • A külső héj berepedezett, elszíneződött vagy deformálódott
  • A belső hab elvált, puhábbá vált vagy morzsalékossá kezd válni
  • A szivacsbetétek tönkrementek, nem illeszkednek jól
  • A szíj vagy a csat laza, nyúlott, nehezen rögzíthető
  • A sisak már nem ül stabilan a fejen

 

 


 

Tipp:

Most itt a tökéletes alkalom a kerékpáros sisakod cseréjére! Ha elöregedett, kopott vagy már nem biztonságos a sisakod, hozd be hozzánk és ha újat választasz helyette, 10.000 Ft kedvezményt adunk a következő vásárlásodból aktuális sisakcsere-kampányunk keretében. Frissítsd felszerelésed biztonságosabb, modernebb modellre – most tényleg megéri!

 


 


Mit ajánlanak a nagy gyártók?

 

KASK

Az olasz prémium márka szerint a sisakokat 3–5 év után ajánlott cserélni, különösen intenzív használat esetén. Kiemelik, hogy ütés után a sisakot azonnal ki kell vonni a forgalomból.

 

Specialized

A Specialized a bukósisak csere ajánlott idejét 5 évben határozza meg, ha nem történt esés. Az ütés utáni cserét természetesen itt is alapvetőnek tartják.

 

Rudy Project

A Rudy Project is az 5 éves ciklust tartja irányadónak, azonban hangsúlyozzák a rendszeres ellenőrzés fontosságát, különösen a szíjak és a héj állapotát illetően.

 

Abus

A német Abus gyártó 3–5 év használat után javasolja a sisakok lecserélését. Weboldalukon részletes tanácsokat is adnak a megfelelő tároláshoz és karbantartáshoz.

 

Casco

A Casco szerint a rendszeres vizsgálat kulcsfontosságú, de legkésőbb 5 év elteltével érdemes új sisakot választani – még akkor is, ha a régi "jónak tűnik".

 

A modern technológia segíti a hosszabb élettartamot
A korszerű sisakok nemcsak biztonságosabbak, de ellenállóbbak is. A következő technológiák hozzájárulnak a biciklis sisak élettartamának meghosszabbításához:

MIPS (Multi-directional Impact Protection System): Egy belső réteg, amely csökkenti a forgási erőket oldalirányú becsapódáskor.

Szellőzés: Segítik a gyors száradást, csökkentve a verejték okozta károsodást.

Karbantartásbarát anyagok: Könnyebben tisztíthatók és kevésbé hajlamosak a mikrorepedésekre.

 

 

 

In-Mold technológia

 

A Casco úttörő szerepet játszott a sisakgyártás fejlődésében, hiszen ők vezették be az úgynevezett in-mold technológiát, amely mára iparági szabvánnyá vált. Ennek lényege, hogy a külső kemény héjat és a belső ütéselnyelő EPS habot egy gyártási folyamat során, hő és nyomás hatására véglegesen összeolvasztják. Ez a módszer nemcsak erősebb és tartósabb szerkezetet eredményez, hanem könnyebb sisakokat is lehetővé tesz, amelyek hatékonyabban oszlatják el az ütés energiáját. A Casco ezzel a fejlesztéssel forradalmasította a kerékpáros bukósisak biztonságát és komfortját, amit ma már számos más gyártó is alkalmaz.

 

 


Összegzés – Ne halogasd a sisakcserét

A sisakod lehet bármilyen márkás, egy idő után elöregszik és elveszíti védelmi képességét. Ha rendszeresen bringázol, különösen sport- vagy túrajelleggel, figyeld a kopás jeleit, és 3–5 évente gondoskodj a kerékpáros bukósisak cseréjéről. A biztonságod nem kompromisszum kérdése!
 

 

 

Bukósisak akció

 

 

 


 

Még nem regisztráltál? Itt tudod megtenni, hogy te se maradj le a legfrissebb hírekről, érdekességekről.

Kövess minket máshol is! Like-old és kövesd be Facebook és Instagram oldalunk, ahol napról napra jelentkezünk tartalommal!

 


 

 

Kapcsolódó tartalmak

Az oldal tetejére