Milyen lehetőségeid vannak?
Tételezzük fel, hogy vállalkozásod havi 1 millió Ft bevétellel rendelkezik. Ha ezt az összeget kerékpárvásárlásra szeretnéd fordítani, három fő megoldás áll rendelkezésedre:
1) Magánszemélyként vásárolsz a Bringaland Kerékpárüzletben.
2) Cégként vásárolsz az új adókedvezményekkel.
3) Cégként lízingelsz kerékpárt.
Vizsgáljuk meg, milyen költségekkel járnak ezek a megoldások!
1. Magánszemélyként vásárolsz
Ha magánszemélyként vásárolsz, az ehhez szükséges összeget munkabérként kell kivenned a cégedből. Például 1 millió Ft bevétel esetén bruttó 885.000 Ft munkabér adható, amelynek nettó összege 588.000 Ft. Ez azt jelenti, hogy a bevételed több mint 40%-a járulékokra megy el, és csak nettó 588.000 Ft-os kerékpárt tudsz vásárolni.
Előny: Magánszemélyként vásárolva 3 év jótállást kapsz.
Hátrány: Jelentős pénzügyi veszteség a járulékok miatt.
2. Cégként vásárolsz kerékpárt
Beszerzés és adókedvezmény
A céges kerékpárok beszerzésekor a flotta árát költségként elszámolhatod, így csökkentheted a társasági adó alapját. A kerékpárok általában 5 éves (20%-os) leírási kulccsal kerülnek nyilvántartásba, de ha vállalkozásod a KIVA alá tartozik, akár 2 éves (50%-os) leírás is választható. Ez évente jelentős adóalap-csökkentést jelenthet.
ÁFA visszaigénylés
Az ÁFA visszaigénylése csak akkor lehetséges, ha a flottát a vállalkozás alaptevékenységéhez használod (pl. futárszolgáltatás). Vegyes használat esetén a magáncélú és üzleti felhasználás arányának megfelelő ÁFA visszaigénylés lehetséges, de ennek pontos dokumentációja komoly kihívás lehet.
Használatra átadás
A céges kerékpárokat SZJA-mentesen átadhatod használatra az alábbi személyeknek:
- munkaviszonyban álló alkalmazottak,
- vezető tisztségviselők,
- személyesen közreműködő tagok.
Előny: Az adóalap csökkentésével és az üzemeltetési költségek elszámolásával jelentős pénzügyi előnyt érhetsz el.
Hátrány: Csak 2 év jótállást kapsz a kerékpárokra.
3. Kerékpár lízing
A lízing során egy szolgáltatást vásárolsz: Grenke partnerünk megfinanszírozza a kerékpárt, biztosítást köt rá, és havidíj ellenében használhatod. A futamidő végén megvásárolhatod a lízingelt kerékpárt.
Előnyök:
A lízingdíj teljes ÁFA-tartalma visszaigényelhető, függetlenül a használat céljától.
A lízingdíjat költségként elszámolhatod.
Példa: 1 millió Ft-os kiadás esetén kétéves futamidőre bruttó 810.000 Ft-os kerékpárt lízingelhetsz, amelynek költsége a kamatokból és adminisztrációs díjakból adódik. Az adóalap-csökkentés ugyanúgy elérhető, mint a vásárlás esetén.
Hátrány:
Drágább konstrukció lehet, mivel biztosítás és egyéb költségek is a díj részét képezik.
Összefoglalás
Ha cégedben van 1 millió Ft kerékpárra, akkor a céges vásárlási vagy lízingelési konstrukciók mindenképpen előnyösebbek, mint magánszemélyként vásárolni. Ugyanakkor érdemes figyelni az ÁFA visszaigénylés szabályaira, valamint arra, hogy céges vásárlás esetén a jótállás csak 2 év.
Maradt még kérdésed? Látogass el a Bringaland Kerékpárüzlet és Szervizbe, ahol kérd munkatársaink segítségét, vagy írj nekünk e-mailt az info@bringaland.hu címre! Szívesen segítünk a megfelelő megoldás kiválasztásában!
Még nem regisztráltál? Itt tudod megtenni, hogy te se maradj le a legfrissebb hírekről, érdekességekről.
Kövess minket máshol is! Like-old és kövesd be Facebook és Instagram oldalunk, ahol napról napra jelentkezünk tartalommal!