A szezon végeztével szeptemberben szoktuk tartani a csapatépítő összejöveteleinket és ilyenkor Krisztián kollégámmal/barátommal rendre bringával megyünk el a helyszínre, tavaly a Balatonra, idén Orfűre. Orfű sem egy elérhetetlen cél 1 nap alatt, kb. 220 km, de mivel kora délutántól programunk volt, ezért úgy döntöttünk, hogy egy két napos gravel, bikepacking túrát tervezünk.
Krisztián (alias Kolombusz Krisz) már jóval tapasztaltabb ezen a területen, így nyugodtan vállaltam be az ő vezetése mellett a túrát.
Úgy készültünk, hogy Budapestről indulva, Ozora településen – esetleg a fesztivál területén – alszunk meg. Sátrazást terveztünk, kempingben vagy vadkempingezve. Ennek megfelelően a váltóruha (bringás és utcai), esőszett mellett vinnünk kellett sátrat, derékaljat, hálózsákot, illetve a szokásosat: útközbeni frissítőt, vacsorát, reggelit, „konyhai kiegészítőket”. Nekem egy alap bikepacking szettem van, ezért és a lehetőség miatt úgy döntöttem, kipróbálom a Geosmina táskáit.
Hátra a 15L-es hátsótáskát használtam, középre az 3,5L vázcső táskát, felülre a 0,6, illetve az 1L felsőcső táskát, előre a cargo cage villa táskát és kormánytáskát raktam fel. Volt még egy egyedi nasi táskám, amit egy hazai handmade gyártó, a „Rágcsáló” készített nekem. ;-)
Pakolás szempontjából a kormánytáskába kerültek az alvós szettek – hálózsák, sátor, derékalj, stb. – a villatáskába raktam a szerszámokat, tartalékbelsőt, esőhuzatokat. A felső vázcsőre kerülő két „zselé táskába” a frissítőket, zseléket, szeleteket és a fontosabb dolgokat tettem (pl. lakáskulcs), ami jó, ha szem előtt van. A középső váztáskába kerültek a lámpák, akkuk, töltők, a nagyobb rekeszbe az ételek egy része. A hátsó, 15 l-es nagy táskába a tisztasági csomag, a váltó bringás ruha és utcai ruha, váltócipő került, hogy ha letettük a „lantot”, akkor „kényelmesbe” tudjam helyezni magam.
A táskákról
A táskák alapanyaga elsőre elég egyedinek tűnik az általam ismertekhez képest, többféle keménységűt is használnak, pl. a váztáska kicsit lágyabb, puhább, „finomabb” anyag. A rögzítők, tépőzáras kivitelűek, elég erősek, hosszabb, rövidebb verzió is van belőle, és „bőven sok” a felrakáshoz. Sajnos a kialakítása ezeknek a rögzítő hevedereknek nem túl kifinomult, picit sprőd az élein, kicsit szorulnak a csatokban. Persze, használat alatt simán bekophatnak, megpuhulhatnak.
Ami viszont nagy előny volt a felhelyezéskor, hogy a rögzítő hevederek nem fixek, több bújtató is ki van alakítva nekik, így a váz geometriájához és a többi táskához igazítva a megfelelő helyen tudjuk rögzíteni a táskákat, egy hevederrel, akár több táskát is. Ennek például a felső zselé (amiből akár kettő is lehet!) és az alsó váztáskánál van jelentősége. A váztáska esetén a puha alapanyag sem volt feltétlenül hátrány, mert így a táska felvette, idomult a benne elhelyezett termékek alakjához.
Fontos a felhelyezésnél, főleg a nagy táskák esetén, hogy a táskákat megfelelően kitömjük, kellőképpen összehúzzuk, tömörítsük, hogy legyen tartása. A hevedereket a felhelyezést követően is könnyen és gyorsan meg lehet húzni, hogy a kellő tartást elérjük. Ennek főleg a hátsó táska, illetve az első kormánytáska esetén van jelentősége. Nálam a hátsó táska tökéletesen működött, mind méretben (15L) megfelelő volt, mind a tartása, rögzítése is jól működött. Az első kormánytáska előnye, hogy két oldalról pakolható, adott esetben könnyebben hozzá lehet férni egy-egy dologhoz, ha kell, viszont annak a kiképzése, rögzítése nem tökéletes. Mivel az alapanyaga kicsit képlékeny és nincs hozzá un. „bölcső”, ami pluszban átöleli és ad neki egy megfelelő tartást, rögzítést, használat közben kicsit elenged, főleg a gravel utakon, ahol folyamatosan rázkódásnak van kitéve. Mi az összesen 225 km-ből ca. 20-25 km-t tettünk meg terepen, ez jellemzően mezőgazdasági, döngölt földút volt, de volt, hogy a szántásba kellett mennünk 1 km-en keresztül. Itt éreztem, hogy lazult a tartása a táskának, és utána kellett húzni, igazítani a rögzítést. Ettől eltekintve, jól funkcionált.
A két zselétáska esetén a több rögzítési opció, illetve a tetszés szerint kétfelé osztható belső rekesz – így akár többféle dolgot is tudunk bele pakolni – nagy előny volt.
A villa táska esetén kapunk egy műanyag vázat is, illetve a keret alá egy öntapadó 3M szivacsot, ami védi a villát a sérüléstől. Ezzel is teljesen meg voltam elégedve, jól tette a dolgát még úgy is, hogy a Bianchi Arcadex esetén például nincs a villán csavar, azaz a táskarögzítési lehetőség, ami inkább a bringának fekete pont… Ezt úgy tudtam megoldani végül, hogy a 3M szivacsot felragasztva, ahhoz kellőképpen oda tudtam feszíteni a hevederekkel a tartót, illetve a lecsúszás ellen a táska alá is tettem egy tartóhevedert, ami megtámasztotta alulról.
A hátsó nagy táskába kerültek a váltó ruháim. A két szett ruha (egy bringás és egy utcai) és egy cipő kényelmesen elfért benne, még egy-két apróságot is be tudtam tenni mellé, hogy teljesen tele legyen és jól meg tudjam feszíteni. Itt is fontos volt, hogy a felrakás után a tartóhevedereket kellőképpen megfeszítsük, tömörítsük a zsákot, hogy jó tartása legyen, ne imbolyogjon. A nyeregcsőnél két db tépőzáras pánt segít a rögzítésben, illetve ezen kívül a nyeregpálcához két vékonyabb heveder. A táska teljesen korrekt volt, nem zavart nem ért hozzá a lábamhoz és itt kellő méretűek, elhelyezésűek voltak a rögzítő pántok is.
Mindegyik táska dupla falú kialakítással, vízhatlan anyagból és cipzárral készül. Ezt (hála istennek) nem tudtam tesztelni, mindössze az utolsó 3-4 km-en szitált picit az eső, de az nem volt jelentős.
A táskák esetén a citromsárga, vízálló belső bélés segíti a tájékozódást, könnyen láthatóbbá teszi a belső teret, bármelyik táskáról is legyen szó.
Összességében egy-két apróságtól eltekintve elégedett voltam a táskákkal, és ár/érték arányban jó választásnak tartom. Van ennél jobb a piacon, de jóval magasabb áron. Ilyen kor azt érdemes mérlegelni, hogy hányszor, milyen sűrűn használjuk milyen távokon a táskákat. Én évente egy-két alkalommal veszem elő, arra tökéletes választás a Geosmina táska kínálata.